Stolár - Peter Šamu
Oprava starožitného nábytku

Renovácia starožitného nábytku

 

 

Reštaurovanie a konzervovanie nábytku.

Mnoho vzácnych i menej vzácnych kusov nábytku čaká na svojho objaviteľa niekde na povale alebo v tmavom kúte pivnice, zahalený do pavučín a hrubej vrstvy prachu. Mnoho z nich sa "používa" ako skriňa na náradie, nepotrebný materiál, či slúži dokonca na chov zajacov. Pod niekoľkými vrstvami olejových farieb sa skrýva krása, ktorá s poriadnou dávkou trpezlivosti a zlatých rúk  môže znova uzrieť svetlo sveta.

 

Často sa stretávame s problémom, ako opraviť starožitný nábytok. Väčšinou je značne poškodený, napadnutý červotočom a na prvý pohľad pre laika neopraviteľný. Netreba sa však zľaknúť jeho zlého stavu. Určite má v sebe veľké čaro, ktoré je nenapodobiteľné a zaslúži si preto, aby ste mu venovali trochu času a kontaktovali naše stolárstvo.

 

 My Vám pomôžeme zo starého nábytku urobiť nový, opäť krásny kus nábytku do Vášho domova.

 

Nadmerné opotrebovanie alebo mechanické poškodenie nábytku, jeho umiestnenie v nevhodných priestoroch, nevhodné skladovanie, napadnutie drevokaznými hubami alebo drevokazným hmyzom je dôvodom na reštaurovanie nábytku.

Renovácia starého nábytku  predstavuje pre niekoho radosť, keď opravuje kusy po babičke, ku ktorým má citový vzťah a chce ich začleniť do zariadenia vlastného bytu či domu.

Pre iného to však môže byť len nevyhnutnosťou, napríklad keď si zariaďuje prvé bývanie a nechce alebo nemôže kupovať nový nábytok. Tak či tak, je to spôsob, ako mnohokrát predĺžiť život zaujímavým predmetom, a nie vždy musí ísť o historicky hodnotné kusy.

Aby opravený nábytok vyzeral dobre, je nutné vedieť, ako na to. Pri obnove je dôležité venovať pozornosť konštrukčnému materiálu, čo býva v prípade starého nábytku obvykle drevo natierané či dyhované, a tiež výplniam, teda čalúneniu, prípadne preskleniu a podobne. Najprv sa venujeme konštrukčnému materiálu, až potom prídu na rad výplne. Poškodený náter obvykle treba celkom odstrániť, dyha sa dá pri malom poškodení spravidla opraviť iba lokálne. Pri voľbe novej úpravy berieme do úvahy vek kusu, historickú hodnotu nábytku, v neposlednom rade tiež jeho začlenenie do interiéru.

Kontakty

Stolár - Peter Šamu
Fyzická osoba

Telefon: +421908708687
E-mail: peter.samu.77@gmail.com

Slovenská 1087/12, 941 01 Bánov okr. Nové Zámky